ayçiçek tarlası


Ufukta bir noktayı göstermek için bırakıyorsun kolumu. Göremiyorum. Körlüğüm kararıyor. Gözlerim kararıyor. Dünya biraz bulanıyor. Koluma giriyorsun, içimin bütün ışıkları yine sen gibi beyaz yanıyor. “Yağmur yağmak üzere” mi diyorsun, “Yağmur yağmaz bu gece” mi anlayamıyorum. Kulaklarımda uğultular artıyor. Uzaklarda bir yerlerde, bizi mi alkışlıyorlar.
26.12.2010 12:43

Gözlerim kapanıyor… O beyaz örtüyü çekiyor bir gizli el üzerime. Bembeyaz bir körlüğe açılıyor perdeler. Gözlerim kapanıyor.
O beyazlıklar içinde, uzakta bir yerde önce sarı bir nokta halinde beliriyorsunuz. Önce sarı bir nokta. Siz mi yaklaşıyorsunuz bana, ben mi geliyorum size doğru bilmem ama görüyorum. Gittikçe açık seçik, bu beyaz körlüğün orta yerinde sizi. Sen, ayçiçeği tarlası, güvercinler…
Gülümsüyorsun, yüzün aydınlık, gözlerin parlıyor. Bir şarkı mırıldanıyorsun. Bir aşkı mırıldanıyor gibi. Duyamıyorum. Kollarını iki yana açmışsın, gökyüzüne dönük başın, dans ediyorsun.
Ay çiçek tarlasında bütün bakışlar sana dönük. Güvercin ve sen bembeyazsınız. Ben ve körlüğüm bembeyaz. Yaklaşıp koluma girdiğinde fark ediyorum güvercinin de kör olduğunu. Başını yutkunur gibi öne arkaya sallayışından.
Ay çiçek tarlasının ortasında ilerliyoruz kör adımlarla. Ufukta bir noktayı göstermek için bırakıyorsun kolumu. Göremiyorum. Körlüğüm kararıyor. Gözlerim kararıyor. Dünya biraz bulanıyor. Koluma giriyorsun, içimin bütün ışıkları yine sen gibi beyaz yanıyor.
“Yağmur yağmak üzere” mi diyorsun, “Yağmur yağmaz bu gece” mi anlayamıyorum. Kulaklarımda uğultular artıyor. Uzaklarda bir yerlerde, bizi mi alkışlıyorlar.
Az önce gösterdiğin yerden bir bulut beliriyor. Parmak uçlarım üşüyor. İçime bir ateş düşüyor. Korku bu.
Yaklaşmakta olanın bir bulut olduğunu fark etmem kısa sürüyor. Binlerce karga gelip ay çiçek tarlasına konuyorlar. Kör güvercin uçmaya çalışıyor. İki adım sonra kendi beyaz körlüğünün duvarlarına çarpıyor. Bir şeyler anlatıyorsun. Bakışların bulanık. Konuştuklarının hiçbirini duyamıyorum kargaların gürültüsünden. “Başka” mı dedin; “keşke” mi “karga” mı diye düşünürken güvercini kaybediyorum. Birdenbire hava kararıyor. Gökyüzüne bakmaya korkuyorum. Gözlerim kapanıyor. Bir el beyaz örtüyü örtüyor üzerime. Hiçbir şey anlamıyorum.

1 views

Bir yorum ekleyin