ayna içinde ayna


 

nun

 

mektup içinde mektup. okudukça derinleşiyor. her cümle bir cümleyi işaret ediyor. cümle’min cümlene selamları var. ben de varım içinde, şelale var, ayışığı var, ekim var, gece var.

hani ‘yok’ diyorum ya kapıyı çalsa tedirginliğim; hayır artık eminim… Ben’im: ‘var’… varlık varlık içinde . nefes nefes içinde. insan her ilk’te yeni bir heves içinde. ben, neler oluyor…? neyim var?
içimden sonsuzluk geçiyor. sonu yok bir şarkıda ‘es’ bile olsa bir yerim var. esti geçti “gökyüzünden habersiz uçurtma uçurduğum” yıllar. elde neyim var. iyi ki çaldı mırıltın kapımı ey yar. elde avuçta mırıldandığımız şarkılar.
kırılgan ürkek dönüp bakışın var. nezleli kırık bir sesin var. iyi ki nefesimin yanında nefesin var. aşk var diyemem hayır. başka dillerde kirlendi o. bir fırtınadan hemen önce küllendi o. savruldu, kayboldu sözlüklerden manası. aşk var diyemem, aşkın gerçek sahibine hürmetim var. aşk bir nefeslik üç harf. onun yerine üç nefeslik üç harfim var. nun var. ve var. ra var. şimdi çalsın her daim tazelenen sonsuz nağmeler. la notasına takılmış sonsuz bir şarkım var. sonsuzluğun şarkısına hürmeten içimden bir ses: ‘bırak sürsün’ diyor, ‘bir nefeslik şarkılar’…
mektup mektup içinde. rüya rüya içinde. ruhum sonsuz peşinde. bir lacivert zarfı açıyorum rüyamda. içinde turuncu bir mektup ve bir lacivert zarf daha var. kim bilir onda hangi saklı hikayeler var. çekilir gözler kendi derun inzivasına sevinçle. en iyi bildiği şeyi yapar. ağlar.
ah aklım, ruhum, kelimelerim. ben küçüldükçe siz değişiyorsunuz. ‘ak’ kefenin rengi, ‘kara’ bahttı bir zamanlar. ak’ı baht eyliyor vicdanım, kaybetmekten korktuğu ana’kara’sında. düz bir aynada bakmışım kelimelere, sola sağ demişim. ak kara. gerçek sanmışım. aklıma kanmışım. zor dayanmışım. korda yanmışım.
‘yar’ uçurumdu. düşeydim göreydim dibini. şimdi kuşlar yare uçursun beni. düşmekti yar. düşmezsem dokunamazdım. düştüm yar. yükselmişim. uçmazsam ulaşamazdım.
esarete serbestim diyormuşum ne garip, şimdi esarette sermestim.
AŞK.
Ah Şair Kalbini kolla…
Nun Ve-Ra
ayna içinde ayna.

 

1 views

Bir yorum ekleyin