BAHAR GELİYOR


Snowdrop-Snow-1800x2880

[tüm öğrencilerime

ithaf olunur.]

Alnımı toprağa yaslıyorum.

Kış… Kıyamet.

“Kıyam et!”  deyip bekleşenler var.  (Kıyam: Kayyim . Üzerime alınıyorum. Dosdoğru değil miyim ki?) Secdeyi uzatıyorum. Kış bitene kadar böylece kalasım var. Dünyaya en uzak, Huzur’a en yakın bu mevzide.

Toprağın buz kesmiş yüzünden daha aşağılarda, sıcakla soğuğun, kışla baharın mücadelesi var.

Kış varsa bil ey nefsim bahar da var.

Toprak en soğuk zamanlarını yaşıyor.

Tohumlar bahar türkülerine başlamışlar, hayret!

Kulaklarda kış uykularından erken uyananların homurtuları. Uzaklardan, dağın zirvelerinden. Yankılarıyla artıyor sesleri. Bir gün oraların da karı eriyecek. Homurdanmaya ne gerek var. “Biz geliyoruz diye mi bütün bunlar.” deyip tedirgin oluyor tohumlar. Bir kardelen arıyor bakışlar. Bir mihenk, bahara iman tazelemek için bir ayet. Bahara inancı azalanlar, zirveden duyulan homurtularla hipnoz oluyorlar. Çığdan korkuyorlar. Bitmekten, yok olmaktan. Var edenin vaadini unutup. Çağdan geri kalmaktan ürküyorlar. Ama bahar herkese gelecek. Kimseyi ayırmadan. Direnmenin baharı geciktirebileceğini nerden çıkarıyorsunuz.

Rükûda bir kardelen.

Termometreler soğuktan çıldıracak.

Bahardan bahsedene meczup edasıyla bakıyorlar. Cemre ne zaman es geçti diyorum sükûtuma şerh düşen fevri bir cümleyle. Sükût duruşum, ikrardan değil bilesiniz. Tohumun çatlayışını duyayım diye . Börtünün böceğin uyanışını göreyim diye.

Divane diyor, kardelenden bihaber kalender meşrepler. Kalbe cemre düşürememiş, kardelenin rükûunu da kıyamını da anlamayacak nasıl olsa. Homurdanacak. Cemreler bekleniyor. Hava, su, toprak yavaş yavaş ısınacak. Soğuğun artması neden sanıyorsun, homurtuların hırıltıya inkılabı boşa değil. Kış bitiyor.

Kalbe düşer ilk cemre, bil ey aldanmış nefsim!

Baharın esintilerinin ruhuna dokunabilmesi için, önce bahara inan.

Toprağa alnını yasla.

Az kaldı, topraktan başını dışarıya çıkaran rüşeymler, başağa yürür. Allah nasip eder bir bahar daha görürüz. Bire yedi veren, yedi yüz veren başaklar her yanda. Kuş cıvıltıları. Tomurcuklar. Zamanın ahirinde şimdi bahar zamanı.  Zemheri muvakkattir. Fanidir. Aldanma. Homurtuları dert etme. Huzur’un şebnemler gibi ruh yapraklarına döküldüğü taze bir bahar geliyor. Tohumlar filizlenecek, meyveler bitecek.  “Allah’ın bitirdiğini, hiç kimse bitiremez.” Buna da mı inanmıyorsun.

Alnımı toprağa yaslıyorum.

Kış. Veda et!

Sesleri duyabiliyorum.

BAHAR geliyor.

Baha

1 views

Bir yorum ekleyin