Belki de hiçbir şey bilmiyormuşum


Şehirlerden geçiyorum, isimlerini gizliyor içimdeki küffar kul. Hangi yangını gizleyebilirsin ki. Hiçbir şeyi okumayı beceremiyorum. “Ne güzel” bile diyemiyorum. Bakmayı öğrenip unutanların körlüğüne bulamışım gözlerimi. Gözlerim, kulaklarım çamurla dolu. Ne görebiliyorum, ne duyabiliyorum. Vicdanım kısık, kendimi kendime duyuramıyorum. Bilenle bilmeyen, hatırlayanla unutan bir olmayacak. Şehirlerin şehrindeyim yıllardır. Çığ altında kalmış gibi kımıltısız. Her bir hücrem bir prangayla bir denize bırakılmış. Sefillerin sefiline inmişim. Gömleğim önden yırtılmış, kuyuya kendimi atmışım. Hayır onu bile yapmamışım. Kuyuyu hak etmiş ama gökyüzünde hapsolmuşum. Başkalarının rüyalarını yormuşum. Nefesi boşa yormuşum. Belki de hiçbir şey bilmiyormuşum.
13.8.2010 2:33

Şehirler geçiyor film şeridi gibi hayatımın önünden. Birinde durup dinlenemiyorum. Kalıcı değilim demek. Zaman akıyor, yıkıyor şehir meydanın[d]a. Ellerim yüzüm kir-pas içinde, sonsuzlukta temizlenmeyi bekliyorum. İçimde haklı ses, durdur diyor kendini, yürüyüşün tersine. Dur diyor. Şimdi temizle ellerini. Zamanla. Duymuyorum bile. Duymazdan geliyorum. Çok uzaklardan seslenişi de güzel ama acıtıcı. Zaman temizlemezse sonsuzluk temizler diyor. Zaman, su. Akar. Sonsuzluk, ateş. Yakar. Akarak temizlenmeyen, yanarak temizlenir. Ardıma bakasım yok.
Şehirlerden geçiyorum, isimlerini gizliyor içimdeki küffar kul. Hangi yangını gizleyebilirsin ki. Hiçbir şeyi okumayı beceremiyorum. “Ne güzel” bile diyemiyorum. Bakmayı öğrenip unutanların körlüğüne bulamışım gözlerimi. Gözlerim, kulaklarım çamurla dolu. Ne görebiliyorum, ne duyabiliyorum. Vicdanım kısık, kendimi kendime duyuramıyorum. Bilenle bilmeyen, hatırlayanla unutan bir olmayacak.
Şehirlerin şehrindeyim yıllardır. Çığ altında kalmış gibi kımıltısız. Her bir hücrem bir prangayla bir denize bırakılmış. Sefillerin sefiline inmişim. Gömleğim önden yırtılmış, kuyuya kendimi atmışım. Hayır onu bile yapmamışım. Kuyuyu hak etmiş ama gökyüzünde hapsolmuşum. Başkalarının rüyalarını yormuşum. Nefesi boşa yormuşum. Belki de hiçbir şey bilmiyormuşum.

1 views

Bir yorum ekleyin