İÇİMDEN GEÇEN MEKTUP


 

Çiçeklere açtım içimi. Bildiğim en içli türküler orada saklı. Anadolu. Sevda dolu. Ümit dolu. Dağda bayırda sevdam koksun diye, rüzgarlara emanet ettim kokunu. Bahçelerle dolsun dünya dedim. Ateş düşmesin bahtına. Çiçeklere kucak açtım.

Denizlere döktüm içimi. Yağmuru bekledim senden bir mektup gibi. Her yağmur damlası adlarından bir hece. Bitmeyen mektuplar düştü kaderime. Nefes gibi. Aldım verdim. Aldım verdim. Dalgalandım, durulamadım. Ah senle dolu içim. Durduğum yerde duramadım. Kıyılarıma okunmamış mektuplar vurunca çekildim. Kuruyamadım.
Aynalarda gördüm içimi. Gözlerimde. Ümitle parıldarken her şeye rağmen. Pervasız, inatçı, inançlı. Dilimde mırıl mırıl dualar. İsimler, isimler. Andıkça ümidimin ikliminde yeni çiçekler açtı. Yeni adalar keşfedildi denizde. Aynalar dediğime bakma. Aynalarda gördüm diye her aynaya bakmadım. Aynı aynaya sonsuz baktım. “İki ayna bakıştı ve başladı sonsuzluk” İçimde seni gördüm. Sevindim için için.
En baştan anlatmalıydım. Mektuba yine ortadan başladım…Hala alışamadım, anlatamadım.
Bir harabede buldum içimi. Geceydi. Ruhunu arayan bedenime kan yürüdü. CAN’landım. Kalbimde ezbere bildiğim şarkıların eksik ritmi. Melodi. Sözler anlamını buldu. Kafiyeler mısralarda yerini. Devrik cümleler, kıyama kalktı. Dilimi ısırdım. Sustum. Çok canım yandı.
Sonrasını biliyorsun. Ötesini söylemeyeceğim. Kalakaldım. Kanadı kırık bir güvercin gerdanına yaslanıp sabahı bekledim.Karanlıkta yön arar gibi başını ürkek bir tereddütle uzattıkça duvarlara toslayışını gördüm. İçime attım. Her cümlenin bir manaya geldiği kentlerden kaçtım. Bir noktada dinlendim. Anladım hiçbir söz hiçbir manaya gelmiyor. İçime attım.
Gidilmemiş şehirler, varılmamış adreslerin haritası cebimde. Canlanmanın bir bedeli olduğunu gördüm. Canım çok yandı. İçime attım.
Yıllar böyle geçti. İklimin bütün hüznünü çektim sünger gibi içime. Sustuğum cümleler doldurdu bulutumu. Ha yağdım ha yağacaktım. Kaçtım. Belki bir ömür sonra…
Bütün çiçeklerin bir gün döküleceğini bilerek. Çiçeklere açtım içimi…
Bütün denizlerin bir gün çekileceğine inanarak… Denizlere döktüm içimi…

1 views

Bir yorum ekleyin