kayıp


Hayat: kayıp, gidiyor. İzini sürdüm yıllardır halbuki. Bulurum diye değil, belki ben de kaybolurum diye. Hayat kayıp giderken, evet bir his vardı. Buldum mu? Hayır. Kayboldum mu? Hayır. Durup durup beni buluyor haritaları ellerinde defineciler. Sonra gözlerime bakıp “ah, kahretsin bu da değil” diyor ve bırakıyorlar inzivama. Bozuluyor kayboluşumun bütün mahremi.  Neden kaybolamıyorum. Bulunmak istemiyorum, beni gösteren haritaları kim tutuşturuyor ellerine bu bigane gafil ahmakların. O ben değilim demeye vaktim yok. Kafamı uzatıp bir cümle kurup sesimi yankılatmaya tahammülüm yok. Sussam, burada, bu delikte, kaybolsam. “Harabat ehlini hor görme” diye başlayan o saçma cümleyi kuran hayalperest kim?  Ya ona aldanan yüzlerce ahmak? Bırakın beni. Tek isteğim huzur içinde kaybolmak. Hayat: kayıp. Ben, olamıyorum.

Aleyhime delilleri büyütüyor zaman. Bir defteri ağırlaştırıyor kaderim. Her satırında gafletimin, dalaletimin, hıyanetimin belgelerini toplamak mümkün. Uzadıkça paragraflar, yoruluyorum düşünmeye sonumu. Ne zor bulmak kaybolmanın girift yolunu. Bütün çıkmaz sokaklara girdim. Son bulamadım. Savaş artığı şehirler kurdum, hiçbir çukuruna gömemedim ruhumu. Yıktım da çok defa yıkılamadım. Denedim, denedim… Olmadı.

Şehrin kalabalığına sakladım kendimi. Göz göze gelmeyen, aceleci, sağa sola koşuşturan yığınların arasında herhangi biri oldum. Sokak sokak dolaştım, gündüz gece. Haritasını kaybetmişleri tanıdım. Ayyaşlara yoldaş oldum. Biterken başı unutulan cümleler kuran insanların yanında siliniyordu içimde kurduğum kentin haritası da. Yönleri, rüzgarları, coğrafyayı unutuyordum. Koyulaşıyordu yanlış mevsimde açan çiçeklerimin renkleri. Kök salmaya kalksam donmuş toprak izin vermezdi. Kaybetmeye mahkumluğu belledim. Kaybetsem, kaybolurdum belki. Olmadı. Kaybettim, varlığa pürdikkattim. Bir ağaçta tutunamayıp ırmağa düşen kuru yaprağın, sürüklenirken suyun iki yakasına birden dikkat kesilmesi ne saçma. Henüz bu gidiş nereye diye sormamışken kendine.

İşte böyle durumum. İnzivaya çekilmiş ruhum. Sel üstünde bir yaprağa benziyor yolculuğum.

1 views

Bir yorum ekleyin